Hölgyeim! Ki szeretne felejthetetlen Karácsonyt?

Régi konyhákban alkalmazott természetes festékek

Kicsit tovább kalandozva a régi mesterek világában, amikor még sehol nem volt Wilton festék, így boldogultak.
Forrás: TAR KÁROLY: ERDÉLYI MÉZESKALÁCS

Ibolyakék

Erős illatú, sötét színű kerti ibolya szirmait leszedjük, és azonnal jól záró dobozba tesszük, nehogy illatuk elszálljon. Ha 1-1,10 liternyit lecsipkedtünk, kétfedelű bádogdobozba téve jól megnyomkodjuk, egy citrom levét reáfacsarjuk, és 3,10 forró vízzel leöntjük, fedőjét reáerősítjük, és egy napig állni hagyjuk. Másnap a levét leszűrjük, a szirmokat kifacsarjuk, és 280 g legfinomabb cukorral egy cinezett lábasban felfőzzük. Ha kihűlt, üvegbe tesszük bedugaszolva.

Álkörmös

Október elején szedjük a gyümölcsét, összezúzzuk, és ruhán átnyomjuk. A levét átszűrjük, cinezett lábasban 280 g finom cukorral felére elfőzzük, majd üvegbe rakjuk, és eltesszük.

Parajzöld

A parajleveleket összezúzzuk, ruhán átnyomjuk, s a levét rögtön felhasználjuk.

Cochenille cukorral

E festék, melyet az amerikai cochenille-bogártól nyerünk, legszebb a festékek között. A következőképp készül:

17 és 1/2 g cochenille bogarat megtörünk, és papírra öntjük, 17 és 1/2 hamuzsírt, ugyanannyi égetett timsót szintén megtörünk és 35 g cremor tartarival összekeverünk, szerpentin-mozsárban együtt még egyszer megtörjük. Azután 3,10 liter friss vizet cinezett lábasban parázson forrásig hevítünk, lassanként beletesszük, és egészen új fakanállal fölkeverjük, majd levesszük a tűzről. Ruhán átnyomjuk. 210 g finom cukrot hozzáadva összekeverjük, felfőzzük, és ha kihűlt, üvegbe tesszük

Sáfrány-szín

8 és 3/4 indiai sáfrányt lábasban egy kávéscsészényi vízzel leforrázunk, és felére lefőzzük. Ruhán átnyomjuk, 105 g cukorral felfőzzük, és elteszzük.

Ezen festékek rendszerint ártalmatlan szereket tartalmaznak a finom cukorsüteményekhez.

természetes ételfesték

természetes ételfesték